Pozycja długa – nabycie opcji
Pozycja długa dotycząca opcji kupna polega na nabyciu opcji kupna. W zamian za premię opcyjną, właściciel pozycji długiej zabezpiecza się przed wzrostem wartości instrumentu bazowego (w okresie wykonania opcji będzie miał możliwość wykupu po ustalonej cenie wykonania). W przypadku, gdy cena rynkowa spadnie poniżej wcześniej ustalonej ceny wykonania, nabywca ponosi stratę, aczkolwiek maksymalnie w wysokości zapłaconej premii. Natomiast jego potencjalny zysk jest nieograniczony.
Pozycja długa dotycząca opcji sprzedaży polega na nabyciu opcji sprzedaży i zabezpiecza kupującego przed spadkiem cen. W zamian za opłaconą premię opcyjną, nabywca będzie mógł odsprzedać instrument bazowy po ustalonej uprzednio cenie wykonania. W przypadku, gdy cena rynkowa będzie wyższa od ceny wykonania, strata kupującego wyniesie tyle, co zapłacona premia. Natomiast, gdy cena będzie niższa, nabywca zyskuje, a najwyższy zysk wypracuje w przypadku spadku ceny rynkowej do zera.
Pozycja krótka – wystawienie opcji
Pozycja krótka dotycząca opcji kupna polega na wystawieniu opcji kupna. Osoba wystawiająca jest zobligowana do zbycia w czasie wykonania opcji instrumentu bazowego, po wcześniej ustalonej cenie wykonania. W zamian otrzymuje premię opcyjną opłaconą przez kupującego opcje. W przypadku, gdy cena rynkowa jest niższa od ceny wykonania, wtedy opcja nie będzie zrealizowana, a zysk wystawcy wyniesie tyle co otrzymana premia. Natomiast wzrost ceny rynkowej w stosunku do ceny wykonania powoduje, iż wystawca opcji ponosi stratę. Dzieje się tak ponieważ musi on sprzedać instrument bazowy poniżej obowiązującej ceny rynkowej. Wysokość straty może być nieograniczona, gdyż kwota instrumentu bazowego może dowolnie wzrastać.
Pozycja krótka dotycząca opcji sprzedaży polega na wystawieniu opcji sprzedaży. Osoba wystawiająca jest zobligowana do zakupu w określonym terminie wykonania opcji instrumentu bazowego, po wcześnie ustalonej cenie wykonania. W zamian otrzymuje zaś od nabywcy opcji premię opcyjną. W przypadku, gdy cena rynkowa jest wyższa od ceny wykonania, wtedy opcja nie będzie sfinalizowana, a zysk wystawcy wyniesie tyle co otrzymana premia. Natomiast obniżenie ceny rynkowej, w stosunku do ceny wykonania powoduje, iż wystawca opcji ponosi stratę. Dzieje się tak ponieważ wystawca jest zobligowany do zakupu instrumentu bazowego w kwocie droższej. niż obowiązująca na rynku. Cena instrumentu nie może spaść poniżej zera, dlatego wysokość straty jest ograniczona.